S čím Vám můžeme pomoci?
Skvělý chirurg MUDr. Antonín Novotný (1890-1961)
V obci Bezděčí (dnes Bezděčí u Trnávky) byli v jisté době rádi za každé narozené dítě. V roce 1900 měla tato vesnička pouhých 84 obyvatel. Mezi nimi byl i desetiletý Toník Novotný, syn místního rolníka Mořice Novotného a maminky Anny. Otec patřil v roce 1900 mezi zakladatele místního hasičského sboru, byl svého času i jeho jednatelem. Rodiče se uskrovnili, aby mohli synovi, který výborně prospíval v místní národní škole, poskytnout vyšší vzdělání. A tak Antonín Novotný nakonec maturoval s vyznamenáním dne 4. července 1910 na brněnském Akademickém gymnáziu. Brno jako město se mu nakonec stalo osudným. V letech 1910 – 1915 vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, na níž promoval 8. listopadu 1915. Jenže to byla již v plném proudu první světová válka.
MUDr. Antonín Novotný pochopitelně nepředpokládal, že začne svoji kariéru jako vojenský lékař, avšak musel narukovat. Nejprve do Olomouce, později do Vadovic (dnešní Polsko) a konec války ho zastihl jako plukovního lékaře na východní frontě. Ani poté nebyl ušetřen vojenské kariéry- účastnil se v letech 1918-1920 jako lékař bojů Slovácké brigády na jižní Moravě a na Slovensku. A posléze se vrátil do Brna. Nejprve jako asistent patologické anatomie brněnské lékařské fakulty Masarykovy univerzity a posléze v červnu 1922 nastoupil jako asistent k primáři Bakešovi na II. chirurgické oddělení Zemské nemocnice v Brně, kde získal odbornou chirurgickou a rentgenologickou kvalifikaci. Jako chirurga ho zajímala samozřejmě i rentgenologie. Proto se například účastnil 28. července 1924 ustavujícího zasedání tehdejší „Československé společnosti pro röntgenologii a radiologii“ (dnes Česká radiologická společnost České lékařské společnosti J. E. Purkyně), které inicioval plzeňský rentgenolog, pozdější legendární primář tohoto oboru MUDr. Antonín Čipera. Na ustavujícím zasedání se poznal také s tehdy již význačným profesorem chirurgie a radiologie MUDr. Rudolfem Jedličkou, který byl zvolen prvním předsedou společnosti.
Na II. chirurgickém oddělení Zemské nemocnice v Brně (od roku 1992 Bakešova chirurgická nemocnice) byl důstojným spolupracovníkem a později i zástupcem vynikajícího chirurga primáře MUDr. Jaroslava Bakeše (1871-1930). Doktor Bakeš byl mimo jiné v letech 1897-1900 asistentem u profesora MUDr. Eduarda Alberta, přednosty 1. vídeňské kliniky. Od něj se naučil vést přesné záznamy o provedených operacích, což praktikoval při svém primariátu za vydatné pomoci MUDr. Novotného. V roce 1923 vydal první díl knihy „Chirurgické metody a jejich výsledky“, v roce 1928 díl druhý, na němž již spolupracoval MUDr. Novotný, který později jako Bakešův nástupce ve funkci primáře (1930) vydal díl třetí. V únoru 1938 byl doktor Novotný mimo jiné zvolen na ustavující schůzi Československé ligy proti rakovině jejím jednatelem. Věren odkazu svého učitele doktora Bakeše, který se ve značné části své lékařské praxe léčením rakoviny intenzivně zabýval. V roce 1929 vydal například publikaci s názvem „Jak čelit vzrůstajícímu nebezpečí rakoviny“.